February 27, 2014 [READ MORE]
Holy Cross Announces 2014-2015 Freshman Class
April 17, 2014 Holy Cross head men's hockey coach Paul Pearl has announced the 2014-2015 freshman class for the Crusaders. [READ MORE]
Capobianco Joins Adirondack of the AHL
April 17, 2014 The most decorated goalie in the school’s history, Tony Capobianco of the Canisius College hockey team inked a contract to join the Adirondack Phantoms of the AHL on Monday. [READ MORE]
Gibbons Named Senior CLASS Award All-American
April 17, 2014 Canisius College forward Kyle Gibbons was named to the Senior CLASS Award All-America First Team on Thursday. [READ MORE]
Schools Conf All
Mercyhurst 17-4-6 21-13-7
Bentley 16-7-4 19-14-4
Air Force 15-9-3 21-14-4
Connecticut 15-9-3 18-14-4
Robert Morris 13-9-5 19-18-5
Niagara 11-11-5 15-20-5
Canisius 11-13-3 17-21-3
Holy Cross 11-13-3 14-22-3
RIT 10-14-3 12-20-5
Sacred Heart 11-16 12-24
American Int'l 9-17-1 10-25-1
Army 5-22 6-28
Please wait while the video player loads...

2014
TOURNAMENT CENTRAL


2014 Tiebreaker


2014 Atlantic Hockey Tournament Tickets at the Blue Cross Arena

Check out the 2014 Atlantic Hockey Tournament Commercial

FIRST ROUND
Friday, March 7
at Campus Sites, 7:05 pm


at #5 Robert Morris 8, #12 Army 4
(Robert Morris leads series, 1-0)
 
at #6 Niagara 1, #11 American International 0 (2OT)
(Niagara leads series, 1-0)
at #7 Canisius 3, #10 Sacred Heart 0
(Canisius leads series, 1-0)
#9 RIT 3, at #8 Holy Cross 2 (OT)
(RIT leads series, 1-0) 

 

Saturday, March 8
at Campus Sites, 7:05 pm

#12 Army 4, at #5 Robert Morris 2
(Series tied, 1-1)
at #6 Niagara 4, #11 American International 2
(Niagara wins series, 2-0)
at #7 Canisius 5, #10 Sacred Heart 0
(Canisius wins series, 2-0)
at #8 Holy Cross 5, #9 RIT 1
(Series tied, 1-1)

Sunday, March 9
at Campus Sites, 7:05 pm

at #5 Robert Morris 3, #12 Army 1
(Robert Morris wins series, 2-1)
at #8 Holy Cross 3, #9 RIT 2 (OT)
(Holy Cross wins series, 2-1) 

 

QUARTERFINALS
Friday, March 14
at Campus Sites, 7:05 p.m.
Best two-out-of-three series
(Teams will be re-seeded after the First Round)

at #1 Mercyhurst 5, #8 Holy Cross 4 (OT)
(Mercyhurst leads series, 1-0)
at #2 Bentley 4, #7 Canisius 3 (OT)
(Bentley leads series, 1-0)
at #3 Air Force 2, #6 Niagara 1
(Air Force leads series, 1-0) 
#5 Robert Morris 3, at #4 UConn 0
(Robert Morris leads series, 1-0) 
 
Saturday, March 15
at #1 Mercyhurst 4, #8 Holy Cross 1
(Mercyhurst wins series, 2-0) 
#7 Canisius 4, at #2 Bentley 4 (2 OT)
(Series tied, 1-1)
#6 Niagara 4, at #3 Air Force 3
(Series tied, 1-1) 
#5 Robert Morris 3, at #4 UConn 2
(Robert Morris wins series, 2-0) 
Sunday, March 16
#7 Canisius 3, at #2 Bentley 2
(Canisius wins series, 2-1)
#6 Niagara 4 #3 Air Force 3 (OT)
(Niagara wins series, 2-1)
 
  SEMIFINALS
Friday, March 21
at Blue Cross Arena
Rochester, N.Y.
(Teams will be re-seeded after the Quarterfinals)

Semifinal #1: #7 Canisius 5, #1 Mercyhurst 4 (2 OT)
Semifinal #2: #5 Robert Morris 5, #6 Niagara 4 (OT)


CHAMPIONSHIP
Saturday, March 22
at Blue Cross Arena
Rochester, N.Y.

Championship Game: #5 Robert Morris 7, #7 Canisius 4